10 lat kieleckiej siatkówki

6 sierpnia 2007 roku to kluczowa data dla kieleckiej siatkówki. Tego dnia w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie założycielskie, w którym wzięli udział przedstawiciele środowiska siatkarskiego, biznesu i władz. W Kielcach powstał klub, którego zapleczem stali się zawodnicy kieleckiego Salosu i pozostali juniorzy z regionu. Założeniem była współpraca z STS-em Skarżysko-Kamienna, GUMP-em Ostrowiec Świętokrzyski i ULKS-em Chobrzany. Do klubu trafili m.in. siatkarze Jadaru Radom – wicemistrza Polski juniorów z 2007 roku, a sponsorem strategicznym zostało Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Fart. Zespół wystartował w II lidze, a pierwszym szkoleniowcem Farta Kielce został Dariusz Daszkiewicz.

Szybki awans do I ligi

Kieleckich siatkarzy od zawsze cechowały ogromna wola walki i ambicja. Dowodzi temu fakt, że mimo iż w pierwszych tygodniach przygotowań do debiutanckiego sezonu ligowego zapowiadali walkę o utrzymanie, już w inauguracyjnym meczu pokazali charakter pokonując MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po sześciu kolejkach Fart liderował w tabeli, by ostatecznie po zaciętej walce w play-offach utrzymać się na trzeciej lokacie i zaliczyć siatkarskie przetarcie do udanych.

W kolejnym sezonie padały śmiałe zapowiedzi walki o awans. Mimo problemów zdrowotnych i kadrowych, siatkarze z Kielc zajęli pierwsze miejsce w rundzie zasadniczej, wygrali play-offy i zagrali w turnieju mistrzów. Ten odbył się wówczas w Hali Legionów, ale niestety kielczanom nie udało się zająć żadnego z miejsc premiowanych awansem. Zwyciężyli za to turniej barażowy w Jaworznie i po zaledwie dwóch latach istnienia, klub miał zagrać na zapleczu siatkarskiej ekstraklasy.

Jeszcze szybszy do PlusLigi

Od pierwszych meczów na pierwszoligowych parkietach siatkarze z Kielc pokazywali swój duży potencjał. Zaliczyli serię ośmiu zwycięstw z rzędu, a ich passę przerwał dopiero Trefl Gdańsk – ówczesny spadkowicz z PlusLigi. Ostatecznie z liczbą osiemnastu wygranych spotkań kieleccy siatkarze zakończyli fazę zasadniczą na drugim miejscu. W półfinale trzykrotnie pokonali zespół Joker Piła, by w finale trafić na faworyzowany Trefl. Na końcowym etapie stan rywalizacji pomiędzy zespołami wynosił 2:2. Ostatni mecz obfitował w duże emocje – czwarty set zakończył się wygraną kielczan 42:40. W tie-breaku Fart zwyciężył po dwóch piłkach meczowych 15:9 i uzyskał historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Z okazji wywalczenia promocji do siatkarskiej ekstraklasy Fart otrzymał z kasy miejskiej nagrodę. Prezydent Lubawski zapowiedział również szerszą pomoc i współpracę z klubem, która trwa do dziś.

Ósmy sezon w elicie

Ze zmiennym szczęściem startowali siatkarze z Kielc w kolejnych sezonach PlusLigi. W debiutanckim meczu 22 października 2010 roku we własnej hali siatkarze Farta zmierzyli się i mistrzem Polski, Skrą Bełchatów. Mecz zakończył się wygraną gości w trzech setach w obecności ponad dwóch i pół tysiąca kibiców. Pierwszy sezon kielczanie zakończyli na 9. miejscu, zwyciężając w barażach o utrzymanie. W kolejnych latach dwukrotnie zajmowali 7. lokatę. W międzyczasie następowały roszady na stanowisku selekcjonera. Najpierw drużynę objął Grzegorz Wagner, a następnie Sebastian Świderski. Zmienił się także sponsor tytularny – od sezonu 2012/2013 klub występował pod skrzydłami firmy Effector, a na ławce trenerskiej ponownie zasiadał Dariusz Daszkiewicz. Dopiero w ostatnich miesiącach sezonu 2016/2017 został zmieniony przez tureckiego szkoleniowca, Sinana Tanika. W latach 2015-2017 zespół z  Kielc zajmował 13. miejsce w ligowej tabeli.

Dwuczłonowa nazwa

W 2017 roku ze sponsorowania kieleckiej siatkówki wycofała się firma Effector. Klub zagrożony był niewystartowaniem w rozgrywkach. Zarząd ciężko pracował nad pozyskaniem nowych sponsorów i na szczęście udało się ich znaleźć. Miejsce sponsorów tytularnych zajęli kolejno firma Formaster, właściciel marki Dafi i Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Kielcach, a klub występował pod nową nazwą – Dafi Społem Kielce. Duże roszady nastąpiły również w składzie zespołu, a stanowisko selekcjonera objął Wojciech Serafin.  Zespół przegrywał mecz za meczem, co skutkowało zmianą pierwszego szkoleniowca.  Na ławce trenerskiej, po raz trzeci zasiadł Dariusz Daszkiewicz. Niestety, drużyna Dafi Społem Kielce zakończyła rozgrywki na przedostatnim miejscu w tabeli i spadła na zaplecze ekstraklasy.

Nowy początek

Zmiana szczebla rozgrywek po raz kolejny spowodowała ogromne roszady w kieleckim klubie. Sponsorem tytularnym zostało Uzdrowisko Busko-Zdrój, pierwszym szkoleniowcem został Mateusz Grabda, a drużyna została złożona z młodych adeptów polskiej siatkówki. Jak się później okazało Buskowianka Kielce jest najmłodszym zespołem w rozgrywkach zaplecza ekstraklasy. 29 listopada 2018 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa zarządu – nowym sternikiem kieleckiego klubu został Łukasz Zieliński.